Aktualności
29 kwietnia 2024
  • Biuro nieczynne
  • Szanowni Państwo,
    w dniu 31 maja (piątek), biuro Stowarzyszenia będzie nieczynne.
    Za utrudnienia przepraszamy.

    3 kwietnia 2024
  • BEZPŁATNE KONSULTACJE NT. FUNDUSZY UNIJNYCH W ŚWIDNICY
  • logotypy_mpi

    MOBILNY PUNKT INFORMACYJNY W ŚWIDNICY
    URZĄD MIEJSKI ŚWIDNICA
    10 KWIETNIA 2024 r.  OD 09.00 – DO 12.30

    Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej informacji o Funduszach Europejskich w ramach organizowanego w Świdnicy Mobilnego Punktu Informacyjnego.

    W trakcie dyżuru konsultant udzieli zainteresowanym informacji nt. aktualnych i przyszłych możliwości otrzymania wsparcia z Funduszy Europejskich, w tym zasad i procedur ubiegania się o dotacje. W trakcie konsultacji będzie można dowiedzieć się m.in. czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do unijnego wsparcia. Aktualny zakres projektów unijnych to m.in. środki na rozpoczynanie lub rozwój własnej działalności gospodarczej. Zainteresowani dowiedzą się do jakich instytucji należy się zgłaszać w przypadku ubiegania się o środki. 

    Z konsultacji mogą skorzystać wszystkie osoby zainteresowane tematyką Funduszy Europejskich.

    Mobilny Punkt Informacyjny będzie funkcjonował

    dnia 10 KWIETNIA 2024 r. (środa) w Urzędzie Miejskim

    w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, 58-100 Świdnica)

    w godz. 09.00 – 12.30, pokój 104.

    Konsultacje są bezpłatne.

    Zapraszamy do udziału!

    4 sierpnia 2020
  • OGŁOSZENIE O NABORZE PARTNERA
  • Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy na podstawie art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. 2014 poz. 1146, z późn. zm.) ogłasza otwarty nabór partnera do realizacji projektu partnerskiego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś priorytetowa I Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego, typ projektu 4 – wsparcie przedsiębiorczości na projekty na rzecz wsparcia osób młodych w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poprzez udzielenie pomocy bezzwrotnej (dotacji) na utworzenie przedsiębiorstwa oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, a także wsparcie pomostowe.

     I Cel partnerstwa:

    Celem partnerstwa jest wspólne przygotowanie wniosku o dofinansowanie  i wspólna realizacja zadań przewidzianych w projekcie, polegających m. in. na realizacji kompleksowego wsparcia w zakresie zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej obejmującego wyłącznie następujące elementy:

    • szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej,

    • udzielenie pomocy bezzwrotnej (dotacji) na utworzenie przedsiębiorstwa,

    • finansowe wsparcie pomostowe wypłacane przez okres do 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej

    Pozostałe informacje, odnoszące się do planowanego projektu są dostępne pod adresem:

    https://power-wupdolnoslaski.praca.gov.pl/-/12771558-konkurs-nr-powr-01-02-01-ip-10-02-002-20

    II Wymagania wobec Partnera:

    O udział w naborze może ubiegać się kandydat na partnera który spełnia następujące wymagania:

    • ma doświadczenie w prowadzeniu działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, posiadającym bazę materialną, techniczną i zasoby ludzkie oraz kompetencyjne niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MŚP.

    • posiada siedzibę na terenie województwa dolnośląskiego, w którym będzie realizowany projekt.

    • nie jest podmiotem, który podlega wykluczeniu z możliwości otrzymania dofinansowania, w tym wykluczeniu, o którym mowa w art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych

    • nie jest podmiotem, z którym rozwiązano w trybie natychmiastowym umowę o dofinansowanie projektu realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 z przyczyn leżących po jego stronie

    • przedmiot jego działalności jest zgodny z celami partnerstwa

    • posiada niezbędny potencjał kadrowy, ekonomiczny i techniczny oraz doświadczenie w zakresie realizacji usług szkoleniowych lub doradczych dla osób bezrobotnych planujących lub rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej lub mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców lub pracowników tych przedsiębiorców lub w realizacji projektów w ramach działania 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś priorytetowa I Rynek pracy otwarty dla wszystkich.

    III Kryteria wyboru oferty:

    1. Zgodność działania potencjalnego partnera z celami partnerstwa – maximum 10 pkt.

    2. Oferowany wkład potencjalnego partnera w realizację celu partnerstwa (zasoby kadrowe, finansowe, techniczne i organizacyjne) – maximum 15 pkt.

    3. Doświadczenie w realizacji projektów o podobnym charakterze – maximum 15 pkt.

    Dodatkowe kryterium premiujące: Kandydat na partnera zapewni, że do realizacji projektu zostanie zatrudniona osoba z niepełnosprawnością w wymiarze co najmniej ½ etatu- 20 pkt.

     Kryterium wyboru Partnera/ów będzie przyznana najwyższa liczba uzyskanych punktów przewidzianych dla kryteriów wskazanych w pkt. 1-3, uwzględniająca dodatkowo kryterium premiujące.

    Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy zastrzega możliwość wyboru maksymalnie dwóch Partnerów spośród wszystkich złożonych zgłoszeń.

    IV Termin i sposób składania ofert:

    Oferty należy składać do dnia 30 lipca 2020 r. (do godz. 15.30) w zamkniętej kopercie
    z dopiskiem: „Otwarty nabór partnera do projektu na rzecz wsparcia osób młodych w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej”

    Ofertę można złożyć osobiście w siedzibie Sudeckim Stowarzyszeniu Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy w godz. 7.30- 15.30 (poniedziałek – piątek) lub przesłać na adres: Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy, ul. ul. Armii Krajowej 29/8, 58-100 Świdnica.

    Uwaga: w przypadku przesyłki pocztowej decyduje data wpływu do SSIG, a nie data stempla pocztowego

     V Procedura wyboru Partnera:

    Złożone oferty będą oceniane przez co najmniej dwóch pracowników Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy. Informacja o wyborze partnera zostanie zamieszczona na stronie internetowej http://ssig.pl/

    Oferty niespełniające kryteriów zostaną odrzucone.

    Formularz zgłoszenia [doc]

    Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych informuje, iż do pełnienia funkcji partnera wybrano następujące podmioty:

    1. Centrum Wspierania Biznesu Europea sp. z o.o.
    2. Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy

    Protokół z wyboru Partnerów

    3 listopada 2019
  • Wrocław – Kreatywny i Innowacyjny Przedsiębiorca
  • Zapraszamy na konferencję “Kreatywny i Innowacyjny Przedsiębiorca”, która odbędzie się we Wrocławiu 15 listopada br. we Wrocławskim Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Wrocławskiej, ul. Smoluchowskiego 48.

    Celem projektu jest poinformowanie przedsiębiorców o najnowszych instrumentach finansowych, dedykowanych sektorom innowacyjnym i kreatywnym, a także o instrumentach wsparcia dostępu do finansowania zewnętrznego wobec sygnalizowanych utrudnień na komercyjnym rynku kredytowym.

    PLIK PDF

    15 lipca 2019
  • Zmiana godzin pracy
  • W związku z przeprowadzanymi wizytacjami, w dniu 18 lipca 2019r. (czwartek), biuro Stowarzyszenia będzie czynne do godziny 13:00. Za utrudnienia przepraszamy.

    31 stycznia 2018
  • Spotkanie informacyjne w Świebodzicach
  • Urząd Miejski w Świebodzicach wraz z Sudeckim Stowarzyszeniem Inicjatyw Gospodarczych zapraszają przedstawicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na spotkanie informacyjne poświęcone nowym, niezwykle atrakcyjnym formom wsparcia potencjału i rozwoju firm.

    Wydarzenie odbędzie się 30 stycznia 2018 r. (wtorek) w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach (sala posiedzeń), godz. 10:00

    Przedstawiony zostanie szeroki wachlarz pożyczek o oprocentowaniu od 1,85% do 2,85%, które będą udzielane bez żadnych dodatkowych kosztów.

    Pożyczka Rozwojowa – do 100.000zł, na wydatki Inwestycyjne oraz bieżące firmy.

    Duża Regionalna Pożyczka Inwestycyjna – od 500.000zł do 1.500.000 zł, na wydatki Inwestycyjne.

    Regionalna Pożyczka Obrotowa – do 500.000zł, na wydatki bieżące.

    Spotkanie zostanie otwarte przez Pana Burmistrza Bogdana Kożuchowicza.

    Po dokonanej prezentacji powyższych produktów finansowych pracownicy stowarzyszenia będą do państwa dyspozycji, w celu odbycia indywidualnych konsultacji.

    30 listopada 2017
  • Zaproszenie na spotkanie w Jeleniej Górze
  • PLIK DO POBRANIA (PDF)
    jpg Jelenia gora

  • Zaproszenie na spotkanie w Szczawnie
  • PLIK DO POBRANIA (PDF)
    jpg szczawno

    28 listopada 2017
  • Zaproszenie na spotkanie: Dolny Śląsk i Przedsiębiorczość
  • 11 listopada 2017
  • Spotkania z przedsiębiorcami w Marcinowicach oraz Jaworze
  • Pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw będą tematem spotkań z przedsiębiorcami, które odbędą się w:
    – Urzędzie Gminy Marcinowice – 22.11.2017r. o godzinie 12:00 zaproszenie
    – Urzędzie Miejskim w Jaworze – 28.11.2017r. o godzinie 12:00
    Na spotkanie zapraszamy wszystkich przedsiębiorców oraz osoby planujące rozpocząć działalność gospodarczą. Nasi pracownicy przedstawią ofertę produktów finansowych, a także udzielać będą bezpłatnych, indywidualnych porad i konsultacji.

    Rozmowa Wiadomości Świdnickich z Prezesem Konradem Jabłońskim

    To już 32 miliony złotych!

    I wcale nie chodzi nam o kumulację w Lotto lecz o to, że tyle pieniędzy pozyskało wraz z ostatnim wygranym konkursem, Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych od roku 2010. O działalności organizacji rozmawiamy z Prezesem Konradem Jabłońskim.

    SSiG 1

    Redakcja: Po co Wam te pieniądze?

    Konrad Jabłoński: Najkrócej odpowiadając, po to by skierować je na wsparcie przedsiębiorczych, rzutkich i pracowitych ludzi w Powiecie Świdnickim i na Dolnym Śląsku.

     

    Brzmi pięknie…

    I jestem pewien, że daje piękne efekty rozwojowe. By nie być gołosłownym: z 25,5 mln zł unijnych pieniędzy, które pozyskaliśmy do 2015 roku, w Powiecie Świdnickim zainwestowaliśmy ponad 18 mln zł, w tym w Świdnicy 9,2mln zł , w Gminie wiejskiej Świdnica 3,1 mln zł, w Strzegomiu 2,4 mln zł, w Żarowie 1,2 mln zł, w Jaworzynie Śląskiej 1,1 mln zł, w Świebodzicach 750 tys. zł. Słowem, napędzamy rozwój przedsiębiorstw i dajemy szanse. Ok. 32% naszych partnerów to osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. 92% to mikro przedsiębiorstwa, czyli formalnie zatrudniające do 9 osób, a w naszej rzeczywistości najczęściej to jednoosobowa działalność lub firmy 2-3 osobowe. Panie Redaktorze, spójrzmy na działalność SSIG z innej strony. Proszę wyobrazić sobie taką oto sytuację: zjawia się u Pana Starosty firma i deklaruje, że zainwestuje w ciągu 7 lat, 32 mln zł i utworzy 243 miejsca pracy. Czy byłoby to znaczące wydarzenie? Mało tego, firma ta deklaruje, że nikomu nie zabierze ani kawałeczka rynku i nie spowoduje swoją inwestycją likwidacji choćby jednego miejsca pracy. No i jeszcze do puli korzyści dorzuca, że miejscowe małe firmy na skutek jej inwestycji wzmocnią się, zmodernizują i zaoszczędzą 2 mln zł.

     

    Byłbym nieufny i mówiąc kolokwialnie podejrzewał jakiś szwindel.

    Szczerze mówiąc ja też. Ale Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych to zrealizowało. I koniecznie dodać muszę -wspólnie z naszymi partnerami, małymi firmami. My na nasz teren ściągamy pieniądze i dajemy je do dyspozycji małym firmom, a one pracowicie i pożytecznie je wykorzystują produkując, świadcząc usługi i zatrudniając.

     

    To rozdajecie pieniądze?

    Absolutnie nie. Pożyczamy i dajemy szanse. Najlepszą tego ilustracją, oprócz wspomnianych 32% startupów, jest oprocentowanie zakończonego we wrześniu 2015r. Projektu. Wynosiło ono 0,25% – słownie ćwierć procenta. Powtórzę się, my tworzymy atrakcyjne warunki i inwestujemy w MŚP, a przedsiębiorcy w swoich firmach rozwijają gospodarczo nasz powiat. Na marginesie chciałbym zauważyć, co często wymyka się refleksji, że tylko Powiatowy Urząd Pracy i Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych daje w 160-tysięcznym powiecie szansę ludziom, w tym głównie młodym, którzy chcą rozpocząć pracę na własny rachunek.

     

    Realizujecie regionalną politykę gospodarczą, zdobywacie pieniądze z Regionalnych Programów Operacyjnych, musicie się wykazać profesjonalizmem żeby pieniądze zdobyć. Udzielacie pożyczki i o nic głowa nie boli?

    Otóż nie Panie Redaktorze. Chciałbym, aby tak było. Wszystkie spłaty przekazujemy na powrót do województwa, a jeśli udzielimy pożyczki źle, podmiot okaże się niezdolny do jej spłaty i zbankrutuje to Stowarzyszenie musi w gotówce oddać minimalnie 85% kwoty pożyczki ze swoich środków własnych. Nie ma zatem mowy o jakiejkolwiek beztrosce. Parę źle udzielonych pożyczek może oznaczać upadłość Stowarzyszenia. To są twarde reguły. Ponosimy ogromne ryzyko.

     

    Zrobiło się odrobinę groźnie.

    Owszem, bo to jest biznes, a w nim nie ma darmowych obiadków. Zawsze ktoś musi zapłacić.

     

    To pogadaliśmy, a nawet trochę ponarzekaliśmy. A co nowego, optymistycznego?

    Optymistyczne jest to, że nadal będziemy pomagać. Zdobyliśmy i oddajemy do dyspozycji przedsiębiorców 5 mln zł. Od lipca będziemy udzielać pożyczek na cele obrotowe do 100 tys. zł oraz na cele produkcyjne do 250 tys. zł. Mogą się o nie ubiegać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mające siedzibę na Dolnym Śląsku.

     

    Czy chętni mogą się już zgłaszać?

    Jesteśmy na końcówce przygotowań do realizacji projektu i czekamy na podpisanie umowy z Dolnośląskim Funduszem Regionalnym, nie mniej wszystkich zainteresowanych już zapraszamy do kontaktu z nami i zaglądania na naszą stronę www.ssig.pl.

     

    Dziękuję za rozmowę.

    Dziękuję.

     

     

    SSiG 2

     

    źródło: Wiadomości Świdnickie